VTT mukana: hiilidioksidista arvotuotteita

Uutiset | 19.12.2017

Hiilidioksidin hyödyntämisessä nähdään suurta potentiaalia. CO2 Value Europe -yhdistys vauhdittaa hiilidioksidin muuttamista arvotuotteiksi. VTT on yksi yhdistyksen perustajista.

CO2 Value Europe -yhdistys kehittää ja markkinoi kestäviä teollisia ratkaisuja, jotka muuttavat hiilidioksidit arvokkaiksi tuotteiksi ja vähentävät näin hiilidioksidipäästöjä ja laajentavat raaka-ainepohjaa. Yhdistyksen 43 perustajan joukossa on teollisuuslaitoksia, start-upyrityksiä, tutkimus- ja teknologiaorganisaatioita, yliopistoja ja muita toimijoita. 

Teknologian tutkimuskeskus VTT on yhdistyksen täysivaltainen jäsen. 

Hiilidioksidin hyödyntäminen on laaja käsite, joka kattaa kaikki teolliset prosessit, jotka muuntavat hiilidioksidia arvokkaiksi tuotteiksi, kuten synteettiseksi polttoaineeksi. kemikaaleiksi tai kuluttajamateriaaleiksi. 

Lue lisää VTT:n tiedotteessa. 

Katso myös
Uutiset | 01.08.2019

Kalenteriin: Kokkola Material Week 9.-14.11.2019 - Kemia keskellämme

Uutiset | 31.07.2019

Orionin ja Bayerin syöpälääkkeelle myyntilupa Yhdysvalloissa

Uutiset | 23.07.2019

Orionin Tutkimussäätiön apurahat haettavissa elokuun alussa

Uutiset | 24.05.2019

Neste ja VTT vahvistavat investointikumppanuuttaan