Muutoksen tekijät palkittiin kemianteollisuuden turvallisuuspalkinnolla – turvallisuus on jokaisen asia

Tiedotteet | 13.04.2021

Kemianteollisuuden turvallisuuspalkinnolla palkittiin 13.4.2021 yrityssarjoissa Nokian Raskaat Renkaat Oy, Kraton Chemical Oy sekä Satatuote Oy. Oppilaitoksista palkinnon saivat Careeria ja Tampereen seudun ammattiopisto Tredu. Palkinnolla nostettiin esille uusia muutoksen tekijöitä, vankkoja hyvien käytäntöjen jakajia ja poikkeustilanteen haltuun ottajia.

Kemianteollisuuden turvallisuuspalkinto kannustaa yrityksiä ja nyt jo kolmatta kertaa myös eri asteiden oppilaitoksia turvallisuustyön kehittämiseen ja hyvien käytäntöjen jakamiseen.

Suurten yritysten sarjassa palkittiin Nokian Raskaat Renkaat Oy. Yritys on tehnyt muutaman vuoden aikana todellisen turvallisuuskulttuurin harppauksen, ja saavuttanut tavoitteen nollasta tapaturmasta. Yrityksessä annetaan lupa onnistua turvallisuudessa, ja turvallisuuden kehittäminen on kaikkien asia. Yritys on myös onnistunut siirtämään tuloksellisen turvallisuusmallinsa tytäryritykseensä.

Keskisuurten yritysten sarjan voitto meni toistamiseen Kraton Chemical Oy:lle. Yritys onnistuu vuosi vuoden jälkeen toteuttamaan uusia, innovatiivisia ennakoivan turvallisuustyön hankkeita turvallisuuden eri alueilla. Nyt erityisesti työn alla ovat olleet työvaiheiden standardisointi vuorojen yhteistyönä. Urakoitsijaturvallisuuden ratkaisuja haastettiin vaativassa rakennusprojektissa. Yritys on aina valmis jakamaan hyväksi kokemiaan turvallisuuden kehittämisen käytäntöjä ja tukemaan näin muiden alan yritysten työtä.

Satatuote Oy on tuore yritys Responsible Care -vastuullisuusohjelmassa. Yritys palkittiin pienten yritysten sarjassa kyvystään ottaa koronatilanne haltuun sen eri vaiheissa. Yrityksessä huolehdittiin henkilöstön terveysturvallisuudesta ja hyvinvoinnista esimerkillisellä tavalla. Näin pystyttiin myös pitämään lääke- ja elintarviketeollisuuden huoltovarmuuden kannalta tärkeä tuotanto keskeytyksittä käynnissä.

Oppilaitosten yleisen sarjan voitti Careeria – itäisellä Uudellamaalla ja pääkaupunkiseudulla toimiva ammatillinen oppilaitos. Oppilaitoksessa on tartuttu systemaattisesti ja määrätietoisesti turvallisuuskulttuurin kehittämiseen. Työkaluina ovat ISO 45001 – Työterveys- ja työturvallisuusjohtamisen standardi ja useat kehityshankkeet, joissa hyödynnetään hyviksi koettuja käytäntöjä ja uusia työtapoja. Tavoitteena on saada aikaan oppilaitokseen yhteisöllinen turvallisuuden ja hyvinvoinnin työskentelykulttuuri.

Oppilaitoksissa kemian sarjan voittajaksi nousi Tampereen seudun ammattiopisto Tredu. Prosessiteollisuuden opinnot yhdistetään oppilaitoksessa käytännönläheisesti ja innostavasti oikeiden tuotteiden valmistukseen. Koronavuosi sai oppilaitoksen käynnistämään käsidesin tuotannon: prosessiopiskelijat valmistivat tuotteen, laboratorioalan opiskelijat varmistivat tuotteen laadun ja media-alan opiskelijat suunnittelivat etiketin. Turvallisuus kytkeytyy kiinteästi kaikkiin työvaiheisiin.

Palkintoraadin työ on kerta kerralta vaikeampaa: miten valita lukuisista erittäin hyvistä hakemuksista paras? Tällä kertaa tuomaristo päätyi kannustamaan palkinnolla uusia muutoksen tekijöitä.

- Palkitut yritykset ja oppilaitokset ovat tarttuneet vahvasti turvallisuuskulttuurin kehittämiseen, ottaneet haltuun poikkeustilanteita ja jakaneet innovatiivisia uusia käytäntöjä myös muiden hyödynnettäväksi, kertaa raadin ajatuksia kilpailun koordinaattori Merja Vuori, Kemianteollisuus ry.

Palkinnot jaettiin 13.4.2021 Kemiat kohtaavat -virtuaalitilaisuudessa Helsingissä. Palkinto on aiemmin jaettu neljä kertaa - vuosina 2010, 2014, 2017 ja 2019. Kilpailu järjestävät yhteistyössä Kemianteollisuus ry, Teollisuusliitto ry, Ammattiliitto Pro ry ja Ylemmät Toimihenkilöt YTN ry. Tänä vuonna mukana raadissa oli ensi kertaa myös Työturvallisuuskeskus.  Kemianteollisuuden turvallisuuspalkinto on osa Responsible Care – vastuullisuusohjelmaa ja Työturvallisuuskeskuksen koordinoimaa Turvallisuuskumppani -yhteistyötä.

Kemianteollisuuden turvallisuuspalkinnon 2021 video youtubessa.

 

Lisätiedot

Nokian Raskaat Renkaat Oy, Antti Viitasaari, 044 481 1442, antti.viitasaari@nokiantyres.com

Kraton Chemical Oy, Elisa Tuhkanen, 040 3413358, elisa.tuhkanen@kraton.com

Satatuote Oy, Juho Marva, 040 719 3437, juho.marva@satatuote.com

Careeria, Kim Lindroos, 0400 360863, kim.lindroos@careeria.fi

Tampereen seudun ammattiopisto Tredu, Heli Lampinen, 050 303 1451, heli.lampinen@tampere.fi

 

Palkintoraati:

Kemianteollisuus ry, johtava asiantuntija Merja Vuori, puh. 040 730 1932, merja.vuori@kemianteollisuus.fi ja johtava asiantuntija Anni Siltanen, puh. 044 562 5991, anni.siltanen@kemianteollisuus.fi

Teollisuusliitto ry, työympäristöasiantuntija Jenni Uljas, puh. 044 568 2658, jenni.uljas@teollisuusliitto.fi

Ammattiliitto Pro ry, sopimusalavastaava, kemianala Taru Reinikainen, puh. 050 5814371, taru.reinikainen@proliitto.fi

Ylemmät Toimihenkilöt YTN ry, kemian vastuullinen asiamies Mia Adolfsson, puh. 040 574 6668, mia.adofsson@ytn.fi

Työturvallisuuskeskus, asiantuntija Petri Pakkanen, 040 8446 112, petri.pakkanen@ttk.fi

Katso myös
Kannanotot | 09.08.2021

Kemianteollisuuden lausunto esityksestä uudeksi vaarallisten aineiden kuljetuksesta annettavaksi laiksi

Uutiset | 28.04.2021

Tänään on maailman työturvallisuuspäivä - kemianteollisuudessa tapaturmien määrä jatkaa laskuaan

Uutiset | 15.02.2021

Nalcolla henkilöstö vahvasti turvallisuustyössä

Uutiset | 04.02.2021

Centria-ammattikorkeakoulussa turvallisuutta kehitetään yhdessä teollisuuden kanssa