Suomalaisten Kemistien Seura perusti kiertotalouspalkinnon

Uutiset | 02.12.2016

Seuran perustama uusi palkinto myönnetään tunnustuksena kiertotalouteen liittyvästä kaupallisesta innovaatiosta, joka on syntynyt kemian alan yrityksessä. Maaliskuussa 2017 jaettavan palkinnon voi saada yritys, yrityksen osa tai yksityinen henkilö.

Uudella palkinnolla Suomalaisten Kemistien Seura haluaa toimia kiertotalouden edelläkävijänä ja nostaa kemian merkitystä kiertotalouden rakentajana. Palkinnon erityinen kohderyhmä ovat pk- ja startup-yritykset, joilla on kiertotalouteen perustuvia kemian alan lupaavia, teollisesti hyödynnettäviä tai jo hyödyntämisvaiheessa olevia innovaatioita.

Ensimmäinen kiertotalouden palkinto jaetaan Kemian Päivien avajaisissa 29.3.2017. Palkinto jaetaan joka toinen vuosi. Palkintoa ei voi itse hakea, vaan yksityiset henkilöt ja yhteisöt voivat tehdä seuran työvaliokunnalle ehdotuksia palkinnon saajaksi.

Lue Uusiouutisten juttu kiertotalouspalkinnosta. 

 

Lisätiedot

Suomalaisten Kemistien Seura 

Katso myös
Uutiset | 31.01.2017

Turun biokaasulaitoksen laajennukselle hallituksen kärkihanketuki

Uutiset | 26.01.2017

Muovit mahdollistavat uuden ihmeellisen elektroniikan

Uutiset | 05.01.2017

Nokian Renkaiden uutuusrenkaat hyödyntävät ainutlaatuista nastateknologiaa

Uutiset | 20.12.2016

Neste toimittaa vähärikkistä polttoainetta Viking Linelle

Avaa kuvapankki

Tilaa uutiskirje

Mediayhteys

Susanna Aaltonen
Johtaja, Viestintä
Mediayhteydet, toimialatieto ja -brändi, Kemianteollisuuden viestintävaliokunta

+358 40 593 4221

susanna.aaltonen­@kemianteollisuus.fi

@AaltonenSusanna