Neuvottelutulos syntynyt Kemianteollisuus ry:n, Kumiteollisuus ry:n, Lasikeraamisen teollisuus LT ry:n, Kenkä- ja nahkateollisuus ry:n ja Ammattiliitto Pro ry:n solmimista työehtosopimuksista

Tiedotteet | 09.02.2023

Kemianteollisuus ry:n, Kumiteollisuus ry:n, Lasikeraamisen teollisuus LT ry:n, Kenkä- ja nahkateollisuus ry:n ja Ammattiliitto Pro ry:n solmimista työehtosopimuksissa on saavutettu neuvottelutulos.

Neuvottelutulokset koskevat kumiteollisuuden, lasikeraamisen teollisuuden, kenkä- ja nahkateollisuuden ja kultaseppäteollisuuden sekä harja- ja sivellinalan ja Fiskars Finland Oy Ab:n toimihenkilöiden työehtosopimuksia. Sopimusten piirissä on yhteensä noin 1 700 toimihenkilöä.

Neuvottelutulokset menevät vielä hallintojen hyväksyttäväksi. Ratkaisun sisällöstä kerrotaan tarkemmin lähiaikoina.

 

Lisätiedot:
Kemianteollisuus ry
Minna Etu-Seppälä, johtaja, Työelämä, [email protected], puh. 040 778 0182.

Juha Teerimäki, asiamies, Kumiteollisuus ry ja Kenkä- ja nahkateollisuus ry, [email protected] puh. 043 850 0928

Miira Kaukolinna, asiamies, Lasikeraaminen teollisuus LT ry, [email protected] puh. 044 322 4726

Katso myös
Kesä kemiassa -blogit | 29.05.2023

Fanny Lundstedt: Uusi työ ja uusi kaupunki – ensimmäinen kesätyöviikko jännitti ja yllätti

Tiedotteet | 17.05.2023

Kemianteollisuuden ylempiä toimihenkilöitä koskeva neuvottelutulos on hyväksytty

Tiedotteet | 02.05.2023

Neuvottelutulos syntynyt Huhtamäki Foodservice Nordic Oy:n työntekijöitä koskevasta työehtosopimuksesta

Kesä kemiassa -blogit | 21.04.2023

Kesätyökokemukset loivat hyvän pohjan uralleni kemianteollisuudessa