Yhteystiedot

Löytyi 28 yhteystietoa

Kemianteollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi
Lausuntopyynnöt: arkisto@kemianteollisuus.fi 


Toimitusjohtaja, Kemianteollisuus ry

Pirve Ovaskainen
Toimitusjohtajan assistentti
Hallintojohtajan assistentti

+ 358 50 407 9624

pirve.ovaskainen@kemianteollisuus.fi

@PirveH


Työelämä, Kemianteollisuus ry

Mia Karjalainen
Assistentti, Työelämä
Jäsenyritysten työmarkkina-tiedustelut, koulutukset, työehtosopimukset, viestintä

+358 400 780 190

mia.karjalainen@kemianteollisuus.fi

Jaana Neuvonen
Johtava asiantuntija
TES-asiat, paikallinen sopiminen, työaikajärjestelyt, palkkaus ja palkitseminen

+358 40 580 3447

jaana.neuvonen@kemianteollisuus.fi

@neuvonen_jaana

Jenni Nisametdin
Lakimies
TES-asiat, juridiset kysymykset, asianajotehtävät

+358 44 553 2853

jenni.nisametdin@kemianteollisuus.fi

@JNisametdin

Anni Siltanen
Johtava asiantuntija, Osaaminen ja vetovoima
Kemianteollisuuden vetovoimatyö, oppilaitos-yritysyhteistyön kehittäminen, LUMA, osaaminen, koulutuspolitiikka, Kemianteollisuuden osaamis- ja vetovoimavaliokunta

+358 44 562 5991

anni.siltanen@kemianteollisuus.fi

@AnniSiltanen

Juha Teerimäki
Lakimies
Johtajan varahenkilö, TES-asiat, juridiset asiat, työmarkkinakysymykset

+358 43 8500928

juha.teerimaki@kemianteollisuus.fi

@juhateerimaki1

Laura Häyrinen
Lakimies (vanhempainvapaalla)
TES-asiat, juridiset kysymykset, asianajotehtävät

+358 40 775 4171

laura.hayrinen@kemianteollisuus.fi

@LauraHayrinen

Auli Piiparinen
Asiantuntija, Osaaminen ja vetovoima

+358 40 751 8344

auli.piiparinen@kemianteollisuus.fi

@aulipiiparinen


Viestintä, Kemianteollisuus ry

Susanna Aaltonen
Johtaja, Viestintä
Mediayhteydet, toimialatieto ja -brändi, Kemianteollisuuden viestintävaliokunta

+358 40 593 4221

susanna.aaltonen@kemianteollisuus.fi

@AaltonenSusanna

Matti Laurila
Asiantuntija, Viestintä
Päivittäisviestintä, työelämäviestintä

+358 40 501 0521

matti.laurila@kemianteollisuus.fi

@LaurilaMatti

Sonja Ulma
Asiantuntija, Viestintä
Digi- ja vastuullisuusviestintä, sosiaalinen media, verkkosivut, kuvat

+358 44 340 7020

sonja.ulma@kemianteollisuus.fi

@sonjaulma


Hallinto, Kemianteollisuus ry

Arja Puikkonen
Johtaja, Hallinto
Talous- ja tietohallinto, jäsenyysasiat, henkilöstön kehittäminen

+358 40 7776987

arja.puikkonen@kemianteollisuus.fi

@ArjaEPuikkonen

Mika Säilä
Asiantuntija, ICT
ICT, avustavat tilastotehtävät

+358 40 701 3128

mika.saila@kemianteollisuus.fi

Katja Teerimäki
Kirjanpitäjä
Kirjanpito, palkanlaskenta, laskutus

+ 358 40 505 3432

katja.teerimaki@kemianteollisuus.fi

@KatjaTeerimaki


Huoltovarmuuden suunnittelu, Kemianteollisuus ry

Jouko Kinnunen
Valmiuspäällikkö
Öljypooli ja Maakaasujaosto

+358 40 0569 700

jouko.kinnunen@kemianteollisuus.fi

@KinnunenJouko

Mirva Ojala
Valmiuspäällikkö
Kemian pooli, Tekstiili- ja varustetoimikunta, Muovi- ja Kumipooli, Teollisuussektori

+ 358 44 5155 313

mirva.ojala@kemianteollisuus.fi

@MirvaOjala


Vastuullisuus, Kemianteollisuus ry

Sami Nikander
Johtaja, Vastuullisuus
Energia- ja ilmastopolitiikka, Energiavaliokunta, Ympäristö- ja turvallisuusvaliokunta

+358 40 567 4413

sami.nikander@kemianteollisuus.fi

@SamiNikander

Eliisa Irpola
Johtava asiantuntija, Tuoteturvallisuus
Tuote- ja kemikaaliturvallisuus, REACH-asetuksen toimeenpano

+358 40 539 2556

eliisa.irpola@kemianteollisuus.fi

@EliisaIrpola

Carmela Kantor-Aaltonen
Johtava asiantuntija, Innovaatiot
Innovaatiojärjestelmä, tiedepolitiikka, innovaatiovaliokunta

+358 50 4045 166

carmela.kantor-aaltonen@kemianteollisuus.fi

@carmela_kantor

Alexandra Peth
Asiantuntija, Vastuullisuus
EU-innovaatiopolitiikka, Responsible Care, tuotteiden kestävyys, kestävä rahoitus

+358 43 825 9505

alexandra.peth@kemianteollisuus.fi

@alexandrapeth

Johanna Pentjärvi
Asiantuntija, Vastuullisuus
Responsible Care, Hiilineutraali Kemia 2045

+358 40 570 3920

johanna.pentjarvi@kemianteollisuus.fi

@JohannaFleur

Rasmus Pinomaa
Asiantuntija
Hiilineutraali kemia 2045, energia-, ilmasto- ja resurssitehokkuus, Energiavaliokunta

+358 40 586 3705

rasmus.pinomaa@kemianteollisuus.fi

@RasmusPinomaa

Pia Vilenius
Johtava asiantuntija, Bio- ja kiertotalous
Bio- ja kiertotalousasiat, jätelainsäädäntö, luvitus, akkujen arvoketjuun liittyvät asiat, Bio- ja kiertotalousvaliokunta, Akkuryhmä

+358 40 413 6340

pia.vilenius@kemianteollisuus.fi

@VileniusPia

Merja Vuori
Johtava asiantuntija, Turvallisuus
Tuotannon turvallisuus, security, kuljetusturvallisuus

+358 40 730 1932

merja.vuori@kemianteollisuus.fi

@MerjaVuori1