VTT mukana: hiilidioksidista arvotuotteita

Uutiset | 19.12.2017

Hiilidioksidin hyödyntämisessä nähdään suurta potentiaalia. CO2 Value Europe -yhdistys vauhdittaa hiilidioksidin muuttamista arvotuotteiksi. VTT on yksi yhdistyksen perustajista.

CO2 Value Europe -yhdistys kehittää ja markkinoi kestäviä teollisia ratkaisuja, jotka muuttavat hiilidioksidit arvokkaiksi tuotteiksi ja vähentävät näin hiilidioksidipäästöjä ja laajentavat raaka-ainepohjaa. Yhdistyksen 43 perustajan joukossa on teollisuuslaitoksia, start-upyrityksiä, tutkimus- ja teknologiaorganisaatioita, yliopistoja ja muita toimijoita. 

Teknologian tutkimuskeskus VTT on yhdistyksen täysivaltainen jäsen. 

Hiilidioksidin hyödyntäminen on laaja käsite, joka kattaa kaikki teolliset prosessit, jotka muuntavat hiilidioksidia arvokkaiksi tuotteiksi, kuten synteettiseksi polttoaineeksi. kemikaaleiksi tai kuluttajamateriaaleiksi. 

Lue lisää VTT:n tiedotteessa. 

Katso myös
Uutiset | 28.06.2018

Kansallinen SusChem teknologia-alusta on perustettu Suomeen

Uutiset | 31.05.2018

Teknos kehittää myös pakkauspinnoitteita

Uutiset | 29.05.2018

ChemBio 2019 tuo Helsinkiin kemian nobelisteja

Uutiset | 14.05.2018

Tieteen tekijöissä Olli Törmäkangas: Eturauhassyöpään löytyi lupaava lääke

Avaa kuvapankki

Tilaa uutiskirje

Mediayhteys

Susanna Aaltonen
Johtaja, Vaikuttaminen
KTM, VTK

+358 40 593 4221

susanna.aaltonen­@kemianteollisuus.fi