VTT mukana: hiilidioksidista arvotuotteita

Uutiset | 19.12.2017

Hiilidioksidin hyödyntämisessä nähdään suurta potentiaalia. CO2 Value Europe -yhdistys vauhdittaa hiilidioksidin muuttamista arvotuotteiksi. VTT on yksi yhdistyksen perustajista.

CO2 Value Europe -yhdistys kehittää ja markkinoi kestäviä teollisia ratkaisuja, jotka muuttavat hiilidioksidit arvokkaiksi tuotteiksi ja vähentävät näin hiilidioksidipäästöjä ja laajentavat raaka-ainepohjaa. Yhdistyksen 43 perustajan joukossa on teollisuuslaitoksia, start-upyrityksiä, tutkimus- ja teknologiaorganisaatioita, yliopistoja ja muita toimijoita. 

Teknologian tutkimuskeskus VTT on yhdistyksen täysivaltainen jäsen. 

Hiilidioksidin hyödyntäminen on laaja käsite, joka kattaa kaikki teolliset prosessit, jotka muuntavat hiilidioksidia arvokkaiksi tuotteiksi, kuten synteettiseksi polttoaineeksi. kemikaaleiksi tai kuluttajamateriaaleiksi. 

Lue lisää VTT:n tiedotteessa. 

Katso myös
Uutiset | 23.01.2018

Kemianteollisuuden Innovaatiopalkinto: haku 16.2.2018 mennessä

Uutiset | 29.12.2017

Alfred Kordelinin säätiön Gust. Kompan rahaston apurahat: hakuaikaa tammikuu 2018

Uutiset | 28.12.2017

Tervan rekisteröinti varmistui Koneen Säätiön tuella

Uutiset | 20.12.2017

Gadolinin yksityiskirjasto Unescon Maailman muisti-rekisteriin

Avaa kuvapankki

Tilaa uutiskirje

Mediayhteys

Susanna Aaltonen
Johtaja, Vaikuttaminen
KTM, VTK

+358 40 593 4221

susanna.aaltonen­@kemianteollisuus.fi