Yhteystiedot

Kaikki 52 yhteystietoa

Kemianteollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi
Lausuntopyynnöt: arkisto@kemianteollisuus.fi 


Toimitusjohtaja, Kemianteollisuus ry

Timo Leppä
Toimitusjohtaja
DI, CEFA

+358 50 3016800

timo.leppa@kemianteollisuus.fi

Petra Kannonkari
Toimitusjohtajan assistentti
HSO-sihteeri

+358 400 995 610

petra.kannonkari@kemianteollisuus.fi

Riitta Juvonen
Johtava asiantuntija, Osaaminen, koulutus, työhyvinvointi (osa-aikaisella opintovapaalla)
DI

+358 40 515 7107

riitta.juvonen@kemianteollisuus.fi


Työelämä, Kemianteollisuus ry

Jyrki Hollmén
Johtaja, Työelämä
OTK

+358 40 746 3687

jyrki.hollmen@kemianteollisuus.fi

Mia Karjalainen
Assistentti, Työelämä
HSO-sihteeri, Tradenomi

+358 400 780 190

mia.karjalainen@kemianteollisuus.fi

Jenni Nisametdin
Lakimies (vanhempainvapaalla)
LL.M

+358 44 553 2853

jenni.nisametdin@kemianteollisuus.fi

Jussi-Pekka Rode
Asiantuntija, Koulutuspolitiikka
YTM

+358 40 168 6836

jussi-pekka.rode@kemianteollisuus.fi

Juha Teerimäki
Lakimies (johtajan varahenkilö)
VT, OTK

+358 43 8500928

juha.teerimaki@kemianteollisuus.fi

Jaana Neuvonen
Johtava asiantuntija
Tradenomi

+358 40 580 3447

jaana.neuvonen@kemianteollisuus.fi


Vaikuttaminen, Kemianteollisuus ry

Susanna Aaltonen
Johtaja, Vaikuttaminen
KTM, VTK

+358 40 593 4221

susanna.aaltonen@kemianteollisuus.fi

Matti Laurila
Asiantuntija, Viestintä
VTM

+358 40 501 0521

matti.laurila@kemianteollisuus.fi

Anni Siltanen
Asiantuntija, Osaaminen ja vetovoima
FM, M.A.

+358 44 562 5991

anni.siltanen@kemianteollisuus.fi

Sonja Ulma
Asiantuntija, Viestintä
VTM

+358 44 340 7020

sonja.ulma@kemianteollisuus.fi


Hallinto, Kemianteollisuus ry

Sirpa Komulainen
Assistentti, Hallinto
Kauppateknikko

+358 40 507 8776

sirpa.komulainen@kemianteollisuus.fi

Arja Puikkonen
Johtaja, Hallinto
YTM

+358 40 7776987

arja.puikkonen@kemianteollisuus.fi

Mika Säilä
Asiantuntija, ICT
Yo-merkonomi

+358 40 701 3128

mika.saila@kemianteollisuus.fi

Katja Teerimäki
Kirjanpitäjä
Merkonomi

+ 358 40 505 3432

katja.teerimaki@kemianteollisuus.fi


Huoltovarmuuden suunnittelu, Kemianteollisuus ry

Petri Ahola-Luttila
Valmiuspäällikkö
YE-upseeri

+358 40 849 5920

petri.ahola-luttila@kemianteollisuus.fi


Vastuullisuus, Kemianteollisuus ry

Eliisa Irpola
Johtava asiantuntija, Tuoteturvallisuus
DI

+358 40 539 2556

eliisa.irpola@kemianteollisuus.fi

Carmela Kantor-Aaltonen
Johtava asiantuntija, Innovaatiot
FL

+358 50 4045 166

carmela.kantor-aaltonen@kemianteollisuus.fi

Sami Nikander
Johtaja, Vastuullisuus
DI

+358 40 567 4413

sami.nikander@kemianteollisuus.fi

Alexandra Peth
Asiantuntija, Vastuullisuus
VTM

+358 43 825 9505

alexandra.peth@kemianteollisuus.fi

Maija Pohjakallio
Johtava asiantuntija, Bio- ja kiertotalous
TkT

+358 50 595 6891

maija.pohjakallio@kemianteollisuus.fi

Merja Vuori
Johtava asiantuntija, Responsible Care
DI

+358 40 730 1932

merja.vuori@kemianteollisuus.fi


Muoviteollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4 
00131, Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)plastics.fi 

Petri Ahola-Luttila
Valmiuspäällikkö, muovi- ja kumipooli
YE-upseeri

+358 40 849 5920

petri.ahola-luttila@kemianteollisuus.fi

Minna Annala
Asiantuntija
TkT

+358 44 527 3337

minna.annala@plastics.fi

Lena Jenytin
Järjestöassistentti
Yo-merkonomi, MTi

+358 40 162 6250

lena.jenytin@plastics.fi

Kari Kuivalainen
Asiamies
Insinööri

+358 40 8439 425

kari.kuivalainen@plastics.fi

Vesa Kärhä
Toimitusjohtaja
DI

+358 40 559 7557

vesa.karha@plastics.fi


Kumiteollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131, Helsinki
Puh.09 172 841
etunimi.sukunimi@kemianteollisuus.fi 

Sami Nikander
Toimitusjohtaja
DI

+358 40 567 4413

sami.nikander@kemianteollisuus.fi

Petra Kannonkari
Assistentti
HSO-sihteeri

+358 400 995 610

petra.kannonkari@kemianteollisuus.fi


Kenkä-ja nahkateollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi


Teknokemian Yhdistys ry

Eteläranta 10
PL 311, 00131 Helsinki
etunimi.sukunimi(at)teknokemia.fi 

Sari Karjomaa
Toimitusjohtaja
DI

+358 50 342 9934

sari.karjomaa@teknokemia.fi

Tiina Isosomppi-Tammisto
Assistentti
Tradenomi, HSO

+358 40 775 1138

tiina.isosomppi-tammisto@teknokemia.fi

Eeva-Mari Karine
Asiantuntija
DI

+358 50 338 4236

eeva-mari.karine@teknokemia.fi


Öljytuote ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi

Jyrki Hollmén
Johtaja
OTK

Jenni Nisametdin
Lakimies (Vanhempainvapaalla)
LL.M.

+358 44 553 2853

jenni.nisametdin@kemianteollisuus.fi


Lasikeraaminen teollisuus LT ry

Eteläranta 10
00130 Helsinki
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi


Ympäristöteollisuus ja -palvelut YTP ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131, Helsinki
Puh. 09 172 841
etunimi.sukunimi(a)ytpliitto.fi 

Riikka Kinnunen
Vt. toimitusjohtaja
FM

+ 358 43 850 0930

riikka.kinnunen@ytpliitto.fi

Sirpa Komulainen
Assistentti
Kauppateknikko

+358 40 507 8776

sirpa.komulainen@ytpliitto.fi

Anna Virolainen
Asiantuntija
MMM

+358 400 987 805

anna.virolainen@ytpliitto.fi


Suomen Bioteollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131, Helsinki
Puh. 09 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi


Kemesta ry

00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemesta.fi

Anita Koponen
Standardisointiassistentti

+ 358 40 820 4888

anita.koponen@kemesta.fi


Väriteollisuusyhdistys ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi

Eliisa Irpola
Toimitusjohtaja
DI

+358 40 539 2556

eliisa.irpola@kemianteollisuus.fi


Kultaseppien Työnantajaliitto ry

Eteläranta 10
00130 Helsinki
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi

 

Jenni Nisametdin
Lakimies (Vanhempainvapaalla)
LL.M.

+358 44 553 2853

jenni.nisametdin@kemianteollisuus.fi


Kasvinsuojeluteollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi

Johannes Hahl
Metsänhoitaja, asiamies
OTK

+358 400 844 492

Mari Raininko
Asiamies
MMM, agronomi

040 635 4700

mari.raininko@kemianteollisuus.fi