Yhteystiedot

Kaikki 53 yhteystietoa

Kemianteollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi
Lausuntopyynnöt: arkisto@kemianteollisuus.fi 


Toimitusjohtaja, Kemianteollisuus ry

Timo Leppä
Toimitusjohtaja
DI, CEFA

+358 50 3016800

timo.leppa@kemianteollisuus.fi

Petra Kannonkari
Toimitusjohtajan assistentti
HSO-sihteeri

+358 400 995 610

petra.kannonkari@kemianteollisuus.fi


Työelämä, Kemianteollisuus ry

Jyrki Hollmén
Johtaja, Työelämä
OTK
Työmarkkinakysymykset, työ- ja sosiaalilainsäädäntö, Kemianteollisuuden työmarkkinavaliokunta

+358 40 746 3687

jyrki.hollmen@kemianteollisuus.fi

Laura Häyrinen
Lakimies (vanhempainvapaalla)
VT, OTM
TES-asiat, juridiset kysymykset, asianajotehtävät

+358 40 775 4171

laura.hayrinen@kemianteollisuus.fi

Mia Karjalainen
Assistentti, Työelämä
HSO-sihteeri, Tradenomi
Jäsenyritysten tiedustelut, koulutukset, työehtosopimukset, viestintä

+358 400 780 190

mia.karjalainen@kemianteollisuus.fi

Jenni Nisametdin
Lakimies (vanhempainvapaalla)
LL.M
TES-asiat, juridiset kysymykset, asianajotehtävät

+358 44 553 2853

jenni.nisametdin@kemianteollisuus.fi

Jussi-Pekka Rode
Asiantuntija, Koulutus
YTM
Koulutuspoliittinen edunvalvonta, ammatti- ja ammattikorkeakoulutus, työpaikalla tapahtuva oppiminen, ay-koulutus

+358 40 168 6836

jussi-pekka.rode@kemianteollisuus.fi

Juha Teerimäki
Lakimies (johtajan varahenkilö)
VT, OTK
Johtajan varamies, TES-asiat, juridiset asiat, työmarkkinakysymykset

+358 43 8500928

juha.teerimaki@kemianteollisuus.fi

Jukka Sarhimaa
Lakimies
VT, OTK
TES-asiat, juridiset kysymykset, asianajotehtävät

+358 40 184 1004

jukka.sarhimaa@kemianteollisuus.fi

Anni Siltanen
Asiantuntija, Osaaminen ja vetovoima
FM, M.A.
Kemianteollisuuden vetovoimatyö, oppilaitos-yritysyhteistyön kehittäminen, LUMA ja osaaminen, Kemianteollisuuden koulutusvaliokunta

+358 44 562 5991

anni.siltanen@kemianteollisuus.fi

Jaana Neuvonen
Johtava asiantuntija
Tradenomi
TES-asiat, paikallinen sopiminen, työaikajärjestelyt, palkkaus ja palkitseminen

+358 40 580 3447

jaana.neuvonen@kemianteollisuus.fi


Vaikuttaminen, Kemianteollisuus ry

Susanna Aaltonen
Johtaja, Vaikuttaminen
KTM, VTK
Mediayhteydet, yhteiskuntasuhteet, toimialatieto ja -brändi, Kemianteollisuuden viestintävaliokunta

+358 40 593 4221

susanna.aaltonen@kemianteollisuus.fi

Carmela Kantor-Aaltonen
Johtava asiantuntija, Innovaatiot
FL
Innovaatiojärjestelmä, tiedepolitiikka, innovaatiovaliokunta

+358 50 4045 166

carmela.kantor-aaltonen@kemianteollisuus.fi

Riitta Juvonen
Johtava asiantuntija, Työhyvinvointi ja uudistuminen (osa-aikaisella opintovapaalla)
DI
Hyvää huomista -työhyvinvointihanke, tiedon jalostaminen, selvitykset, toimintaympäristön muutos

+358 40 515 7107

riitta.juvonen@kemianteollisuus.fi

Matti Laurila
Asiantuntija, Viestintä
VTM
Päivittäisviestintä

+358 40 501 0521

matti.laurila@kemianteollisuus.fi

Sonja Ulma
Asiantuntija, Viestintä
VTM
Digi- ja someviestintä, verkkosivut, kuvat

+358 44 340 7020

sonja.ulma@kemianteollisuus.fi


Hallinto, Kemianteollisuus ry

Sirpa Komulainen
Assistentti, Hallinto
Kauppateknikko

+358 40 507 8776

sirpa.komulainen@kemianteollisuus.fi

Arja Puikkonen
Johtaja, Hallinto
YTM
Talous- ja tietohallinto, jäsenyysasiat, henkilöstön kehittäminen

+358 40 7776987

arja.puikkonen@kemianteollisuus.fi

Mika Säilä
Asiantuntija, ICT
Yo-merkonomi
ICT, avustavat tilastotehtävät

+358 40 701 3128

mika.saila@kemianteollisuus.fi

Katja Teerimäki
Kirjanpitäjä
Merkonomi
Kirjanpito, palkanlaskenta, laskutus

+ 358 40 505 3432

katja.teerimaki@kemianteollisuus.fi


Huoltovarmuuden suunnittelu, Kemianteollisuus ry

Petri Ahola-Luttila
Valmiuspäällikkö
YE-upseeri

+358 40 849 5920

petri.ahola-luttila@kemianteollisuus.fi


Vastuullisuus, Kemianteollisuus ry

Eliisa Irpola
Johtava asiantuntija, Tuoteturvallisuus
DI
Tuote- ja kemikaaliturvallisuus, REACH-asetuksen toimeenpano, ympäristö- ja turvallisuusvaliokunta

+358 40 539 2556

eliisa.irpola@kemianteollisuus.fi

Sami Nikander
Johtaja, Vastuullisuus
DI
Energia, ilmasto, energiavaliokunta

+358 40 567 4413

sami.nikander@kemianteollisuus.fi

Alexandra Peth
Asiantuntija, Vastuullisuus
VTM
Responsible Care, energia- ja materiaalitehokkuus, tuotteiden kestävyys

+358 43 825 9505

alexandra.peth@kemianteollisuus.fi

Maija Pohjakallio
Johtava asiantuntija, Bio- ja kiertotalous
TkT
Bio- ja kiertotalouden edistäminen, raaka-ainemarkkinat ja uudet tuotteet, innovaatiot ja puhdas teknologia, bio- ja kiertotalousvaliokunta

+358 50 595 6891

maija.pohjakallio@kemianteollisuus.fi

Pia Vilenius
Johtava asiantuntija, Ympäristö
FM
Ympäristö- ja jätelainsäädäntö, tuotannon ympäristöasiat, energiatehokkuuslainsäädäntö, ympäristö- ja turvallisuusvaliokunta

+358 40 413 6340

pia.vilenius@kemianteollisuus.fi

Merja Vuori
Johtava asiantuntija, Turvallisuus
DI

+358 40 730 1932

merja.vuori@kemianteollisuus.fi


Muoviteollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4 
00131, Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)plastics.fi 

Petri Ahola-Luttila
Valmiuspäällikkö, muovi- ja kumipooli
YE-upseeri

+358 40 849 5920

petri.ahola-luttila@kemianteollisuus.fi

Minna Annala
Asiantuntija
TkT
Komposiittijaosto, Päällystejaosto, Ruiskuvalujaosto, Uusiomuovijaosto, Vinyyliryhmä, SFS-yhteyshenkilö

+358 44 527 3337

minna.annala@plastics.fi

Lena Jenytin
Järjestöassistentti
Yo-merkonomi, MTi
Juoksevat asiat, painomateriaalit, mainonta ja kuva-aineistot

+358 40 162 6250

lena.jenytin@plastics.fi

Kari Kuivalainen
Asiamies
Insinööri
Putkijaosto, Kaukolämpöjaosto

+358 40 8439 425

kari.kuivalainen@plastics.fi

Vesa Kärhä
Toimitusjohtaja
DI
mediasuhteet, Pakkausjaosto, Uusiomuovijaosto, Vinyyliryhmä

+358 40 559 7557

vesa.karha@plastics.fi

Matti Laurila
Tiedottaja
VTM
sisällöntuotanto

+358 40 501 0521

matti.laurila@kemianteollisuus.fi


Kumiteollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131, Helsinki
Puh.09 172 841
etunimi.sukunimi@kemianteollisuus.fi 

Sami Nikander
Toimitusjohtaja
DI

+358 40 567 4413

sami.nikander@kemianteollisuus.fi

Petra Kannonkari
Assistentti
HSO-sihteeri

+358 400 995 610

petra.kannonkari@kemianteollisuus.fi


Kenkä-ja nahkateollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi

Juha Teerimäki
Lakimies
VT, OTK
GSM: 043 8500 928

+358 43 8500 928

juha.teerimaki@kemianteollisuus.fi


Teknokemian Yhdistys ry

Eteläranta 10
PL 311, 00131 Helsinki
etunimi.sukunimi(at)teknokemia.fi 

Sari Karjomaa
Toimitusjohtaja
DI
EU-yhteistyö, pesuaineita koskeva kemikaalilainsäädäntö, hallinto

+358 50 342 9934

sari.karjomaa@teknokemia.fi

Eeva-Mari Karine
Asiantuntija
DI
Kosmetiikkalainsäädäntö, kosmetiikka- ja pesuainealan markkinatieto, jäsenviestintä

+358 50 338 4236

eeva-mari.karine@teknokemia.fi


Öljytuote ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi

Jyrki Hollmén
Johtaja
OTK

Jenni Nisametdin
Lakimies (Vanhempainvapaalla)
LL.M.

+358 44 553 2853

jenni.nisametdin@kemianteollisuus.fi


Lasikeraaminen teollisuus LT ry

Eteläranta 10
00130 Helsinki
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi

Laura Häyrinen
Lakimies (Vanhempainvapaalla)
VT, OTM

+358 40 775 4171

laura.hayrinen@kemianteollisuus.fi


Ympäristöteollisuus ja -palvelut YTP ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131, Helsinki
Puh. 09 172 841
etunimi.sukunimi(a)ytpliitto.fi 

Riikka Kinnunen
Vt. toimitusjohtaja
FM
Jätelakiasiat, alueellinen vaikuttaminen, turvallisuusasiat sekä purkutoimiala

+ 358 43 850 0930

riikka.kinnunen@ytpliitto.fi

Sirpa Komulainen
Assistentti
Kauppateknikko
Tilaisuudet ja kokoukset, verkkosivut ja extranet, jäsenasiat

+358 40 507 8776

sirpa.komulainen@ytpliitto.fi

Anna Virolainen
Asiantuntija
MMM
Ympäristölainsäädäntö ja EU-asiat, tuottajavastuu

+358 400 987 805

anna.virolainen@ytpliitto.fi

Eini Lemmelä
Projektiasiantuntija
Hanketehtävät ja kiertotalouden ekosysteemiverkostojen edistäminen

044 986 8459

eini.lemmela@ytpliitto.fi


Suomen Bioteollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131, Helsinki
Puh. 09 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi


Kemesta ry

00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemesta.fi

Anita Koponen
Standardisointiassistentti

+ 358 40 820 4888

anita.koponen@kemesta.fi


Väriteollisuusyhdistys ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi

Eliisa Irpola
Toimitusjohtaja
DI

+358 40 539 2556

eliisa.irpola@kemianteollisuus.fi


Kultaseppien Työnantajaliitto ry

Eteläranta 10
00130 Helsinki
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi

 

Laura Häyrinen
Lakimies (Vanhempainvapaalla)
VT, OTM

+358 40 775 4171

laura.hayrinen@kemianteollisuus.fi

Jenni Nisametdin
Lakimies (Vanhempainvapaalla)
LL.M.

+358 44 553 2853

jenni.nisametdin@kemianteollisuus.fi


Kasvinsuojeluteollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi

Mari Raininko
Asiamies
MMM, agronomi

040 635 4700

mari.raininko@kemianteollisuus.fi